مجله مد و زیبایی بنفش بیوتی

هر آنچه در مورد مد و زیبایی نیاز دارید اینجا هست

مجله مد و زیبایی بنفش بیوتی

هر آنچه در مورد مد و زیبایی نیاز دارید اینجا هست

۱۰
آذر ۰۰

معرفی رشته پرستاری

پرستاری یکی از شاخه های علوم پزشکی است که وظیفه ی مراقبت از بیماران را به عهده دارد. البته با پیشرفت علم و تکنولوژی بر خلاف گذشته پرستاری نیازمند مدرک معتبر است و وظیفه ی یک پرستار تنها محدود به مراقبت از بیماران نمی شود. در تقسیم بندی ها آکادمیک ارزش یک پرستار هم تراز ارزش یک پزشک بیان شده است زیرا بیمار بیشترین ارتباط را در بیمارستان با پرستار دارد و رضایت بیمار از پرستار به معنای رضایت او از بیمارستان است.

 

به طور کلی نقش های یک پرستار را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

-وظیفه مراقبت از بیماران در بیمارستان و انجام کار پانسمان و تزریقات

-وظیفه ی مراقبت از بیماران در همه ی مراحل زندگی به منظور تصحیح عادات غذایی و دارویی و پیشگیری از بیماری ها

-نقش آموزش دهنده به افراد جهت رفع نیاز های یادگیری آنها در زمینه مراقبت از بیمار

-نقش هماهنگ کننده و ارتباط دهنده بیمار و پزشک

-تحقیق درباره نحوه کاهش تعداد روزهای بستری بیمار و بهبود هر چه سریعتر

-انتقال خواست ها و نیاز های بیمار به خانواده بیمار

-مسؤولیت مدیریت بخش(نظارت وکنترل گروه پرستاری و بررسی مشکلات این بخش)

 

تاریخچه ی رشته ی پرستاری

پرستاری حرفه ای در ایران برگرفته از کشور های اروپایی است. اولین بار در سال ۱۲۹۴ در ارومیه مدرسه پرستاری دایر گردید.در سال ۱۳۳۷ طبق مصوبه صنف پرستاران پذیرش داوطلبان با مدرک دیپلم در دوره ی ۳ ساله ی پرستاری شروع شد و ارزش مدرک پرستاری معادل لیسانس در نظر گرفته شد. در سال ۱۳۵۴دوره ی لیسانس پرستاری در وزارت علوم تصویب گردید و طول این دوره به ۴ سال افزایش یافت. در سال ۱۳۶۵ با تشکیل دانشکده ی پرستاری این رشته ی دانشگاهی توسعه ی فراوان یافت. اولین زن پرستار ایرانی فاطمه توانایی و اولین پرستار مرد دارنده ی مدرک دانشگاهی پرستاری در ایران مرتضی حسن پور بود.

 

آشنایی با دروس دانشگاهی رشته ی پرستاری

تعداد واحد های درسی پرستاری در مقطع کارشناسی ۱۳۰ واحد و طول مدت تحصیل مقطع کارشناسی این رشته حداقل ۴ سال و حداکثر ۵ سال بوده و پس از آن امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. دروس این رشته ی تحصیل را به دو گروه علوم پایه و علوم تخصصی میتوان تقسیم بندی کرد

که دروس پایه شامل مواردی همچون: انگل شناسی، میکروب شناسی، بیوشیمی، ایمونولوژی و فیزیولوژی تشریح است.

و دروس تخصصی شامل مواردی همچون: پرستاری بهداشت،پرستاری بهداشت جامعه، پرستاری مادران و نوزادان، بیماری های داخلی، بیماری ها و پرستاری های مربوط، اخلاق پرستاری و پرستاری در فوریت ها است.

 

مهارت های لازم برای اشتغال در حرفه ی پرستاری

پرستار شخصی است که در بیمارستان بیشترین برخورد با بیماران و همراهان آنها داراست بنابراین سلامت کامل جسمی و روانی لازمه ی شغل پرستاری است. پرستار باید عاشق خدمت به انسان ها باشد و صبر و علاقه ی لازم برای این حرفه را داشته باشد. پرستار باید شخصیت منظم و دقیقی داشته باشد زیرا که نظم و دقت اساس این رشته است. پرستار باید تسلط روحی و روانی کامل روی خود داشته باشد تا بتواند در سخت ترین شرایط جسمی و روحی رفتار مناسبی با بیماران و همراهان آنها داشته باشد. علاوه براین دانشجوی پرستاری از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشد زیرا مشکلات به ظاهر کوچک همچون لرزش دست و لکنت زبان باعث کاهش کارایی شدید یک پرستار می شود.

 

همچنین متقاضیان این رشته باید روی برخی از دروس دبیرستان از جمله زبان انگلیسی، شیمی و زیست تسلط لازم را داشته باشند. تسلط بر زبان انگلیسی برای به روز بودن و استفاده از مجلات و منابع علمی در این رشته ضروری است.

فرصت های شغلی و تحصیلی رشته پرستاری

رشته ی پرستاری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد. رشته ی کارشناسی پرستاری، عمومی بوده و گرایش خاصی ندارد اما از مقطع کارشناسی ارشد به گرایش های متنوعی تقسیم می شود.

از جمله گرایش های مقطع کارشناسی ارشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-روان پرستاری

-پرستاری ویژه

-بهداشت

-مدیریت

-داخلی جراحی

-اطفال

و همچنین گرایش های مقطع دکترا موارد زیر را شامل می شود:

-آناتومی

-بافت شناسی

-اپیدمیولوژی

 

اشتغال در پست های مختلف بیمارستانی همچون سرپرستار، پرستار شیفت، سوپروایزر بالینی، سوپروایزر کنترل عفونت، ریاست پرستاری و سوپروایزر آموزشی به سطح تحصیلات پرستار و سابقه ی کاری وی برمی گردد.

 

یک پرستار می تواند محل های زیر را به عنوان آینده ی کاری خود انتخاب کند:

بیمارستان ها، کلینیک ها و پاراکلینیک ها، ادارات و سازمان های پرستاری و به عنوان مربی در دانشکده ها.

 

درآمد یک پرستار بستگی به محل استخدام، پست های بیمارستان، ساعت شغلی و موقعیت جغرافیایی دارد. متاسفانه بر خلاف سختی زیاد این کار، درآمد مناسبی ندارد و اکثرا اعلام نارضایتی از حقوق دریافتی را دارند، به خصوص در مراکز خصوصی که با حداکثر کار و شیفت های اجباری حداقل دریافتی به پرستاران می رسد.

 

شغل پرستاری از دیدگاه برخی کارشناسان در رده دوم مشاغل سخت قرار می گرد. زیرا پرستاران با حداکثر ساعت کاری، سر و کار داشتن با بیمار های مختلف روانی، استرس بالا و در معرض بیماری های مختلف بودن، حداقل درآمد دریافتی را دارند. بنابراین علاقه ،شرط اصلی انتخاب این رشته ی تحصیلی است.

 

رشته ی پرستاری و کنکور سراسری

رشته ی پرستاری در زیرگروه ۱ رشته های علوم تجربی قرار می گیرد. بنابراین ضرایب دروس اختصاصی برای این رشته به قرار زیر است:

 

زمین شناسی———>0

زیست شناسی ——–>4

شیمی—————–>3

فیزیک—————>2

ریاضیات————–>2

 

توجه داشته باشید که همه دروس بالا اختصاصی بوده و ضرایب همه در سه ضرب می شود.

مهاجرت کاری پرستاران به استرالیا
استرالیا از جمله کشورهایی است که در حوزه مهاجرت، به ویژه مهاجرت کاری بسیار محبوب است. متقاضیان مهاجرت به استرالیا می‌توانند از طریق سابکلس‌های ویزای موقت کاری و حتی اقامت دائم این کشور اقدام کنند. برای شرکت در برخی از سابکلس‌های اقامت دائم، امتیاز متقاضیان پس از ثبت درخواست آن‌ها توسط سیستم امتیازبندی ویزای استرالیا سنجیده می‌شود. یکی از مسائلی که شانس افراد را در اخذ اقامت دائم این کشور افزایش می‌دهد، قرار داشتن شغل آن‌ها در لیست مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا است. شغل پرستاری یکی از اصلی‌ترین مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا بوده که در انواع گرایش‌های آن (پرستار متخصص، نگهداری از سالمندان، پرستار شخصی، مربی پرستاری و...) همواره در لیست‌ مشاغل مورد نیاز بلندمدت و کوتاه‌مدت این کشور قرار دارد. در نتیجه پرستاران شانس بسیار بالایی برای اخذ اقامت دائم استرالیا خواهند داشت. البته توجه داشته باشید که برای استخدام در این حرفه، باید ابتدا دوره‌ای تخصصی را طی کرده تا بتوانید به عنوان Registered Nurse مجوز کاری دریافت کنید.

انگلیسی زبان بودن کشور استرالیا و وجود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی متعدد در این کشور که با نیروی کار بین‌المللی فعالیت می‌کنند، بزرگ‌ترین مزیت‌های استرالیا برای مهاجرت کاری پرستاران به شمار می‌روند. متقاضیان می‌توانند از طریق برنامه‌های مختلف مهاجرتی این کشور اقدام کرده و ویزا یا اقامت دائم خود را دریافت کنند. متوسط درآمد پرستاران در این کشور 56000 دلار است.

مهاجرت کاری پرستاران به کانادا
کشور کانادا با برخورداری از بالاترین پذیرش فرهنگی نسبت به مهاجران و امکانات رفاهی متعدد به عنوان ایده‌آل‌ترین مقصد مهاجرت در جهان شناخته می‌شود. این کشور به دلیل هرم جمعیتی پیر خود با کمبودهایی حیاتی در بازار کار روبه‌رو بوده و به همین دلیل می‌کوشد به کمک مهاجران بر بحران‌های متعدد اقتصادی خود فائق آید. در نتیجه شرایط بسیار مناسبی برای مهاجرت به کانادا در طی سال‌های اخیر فراهم شده است، به نحوی که متقاضیان می‌توانند از طریق روش‌های مختلف مهاجرت کاری به کانادا اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

برای اخذ اقامت دائم کانادا می‌توان از روش‌های مختلفی چون اکسپرس اینتری، برنامه‌های مهاجرت استانی و پایلوت آتلانتیک اقدام کرد که برخی از آن‌ها نیازمند داشتن جاب آفر از طرف کارفرمایی معتبر داخل کاناداست. پرستاران برای کار در کانادا باید ابتدا در دوره‌های تخصصی شرکت کرده و Register شوند. بدین منظور افراد می‌توانند ابتدا از طریق مهاجرت تحصیلی به کانادا رفته و سپس برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند. The College of Nurses of Ontario سازمان اصلی پرستاران ثبت شده در کاناداست و متقاضیان کار در این رشته ابتدا باید از طریق شرکت در آزمون و مصاحبه این سازمان، مجوز کاری خود را دریافت کنند. هزینه شرکت در این آزمون با توجه به پرونده فرد متغیر بوده اما به طور متوسط 340 دلار هزینه دارد و فرآیند آن ممکن است 3-18 ماه به طول انجامد. متوسط درآمد پرستاران در این کشور 51000 دلار است.

مهاجرت کاری پرستاران به ایتالیا
کشور ایتالیا در میان علاقه‌مندان مهاجرت به اروپا به دلیل هزینه‌های پایین‌تر و فرهنگ مردمی آن محبوبیت زیادی دارد. این کشور در حال حاضر با کمبود پرستار متخصص و ماهر روبه‌رو بوده و به همین دلیل فرصت مناسبی برای مهاجرت کاری یا حتی مهاجرت تحصیلی شاغلین در این حوزه است. از آنجایی که زبان انگلیسی، زبان اصلی کشور ایتالیا نیست، متقاضیان کار در ایتالیا باید به عنوان بخشی از فرآیند اخذ گواهی خود، در آزمون زبان ایتالیایی نیز شرکت کنند. علاوه بر شرکت در آزمون تخصصی پرستاری و کسب نمره قابل قبول در آزمون زبان ایتالیایی، پرستاران باید از طرف یکی از بیمارستان‌های ایتالیا به لحاظ مالی (اسپانسرشیپ) حمایت شوند. پس از طی کردن این مراحل می‌توان برای ویزای کاری این کشور اقدام کرد. متوسط درآمد پرستاران در این کشور 59000 دلار است.

مهاجرت کاری پرستاران به لوکزامبورگ
کشور لوکزامبورگ یکی از کشورهای کوچک اروپایی بوده که در زمره ثروتمندترین کشورهای جهان نیز محسوب می‌شود. درآمد پرستاران در این کشور در حال حاضر از دیگر کشورهای جهان بیشتر بوده، اما به دلیل قوانین مالیاتی سنگین، پیدا کردن شغل به عنوان یک پرستار در آن بسیار دشوار است. متقاضیان باید ابتدا از طریق وزارت بهداشت این کشور درخواستی ثبت کنند و سپس با توجه به گرایش تخصصی خود، دستورالعمل‌های مربوطه را برای دریافت ویزای کاری لوکزامبورگ دنبال کنند. متوسط درآمد پرستاران در این کشور 60-125 هزار دلار در سال است.

مهاجرت کاری پرستاران به ایرلند
پرستاران متقاضی کار در کشور کوچک و سرسبز ایرلند باید ابتدا در سازمان Nursing and Midwifery Board of Ireland (NMBI) رجیستر شوند. تنها پس از بررسی شرایط افراد و اخذ تصمیم نهایی است که آن‌ها می‌توانند نسبت به اخذ ویزا و مهاجرت به ایرلند اقدام کنند. همچنین پرستاران نمی‌توانند پیش از دریافت مجوز مربوطه برای موقعیت‌های شغلی موجود اپلای کنند. برای اخذ این مجوز، تمامی متقاضیان باید از طریق سامانه آنلاین ثبت‌نام و مدارک خود را تکمیل کرده، همچنین مرحله انگشت‌نگاری و آزمون زبان انگلیسی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند. پس از بررسی سوابق افراد، تصمیم نهایی توسط بورد اعلام می‌شود و افراد دارای صلاحیت می‌توانند برای به اخذ ویزای کاری ایرلند اقدام کنند. متوسط درآمد پرستاران در این کشور 64000 دلار در سال است.

مهاجرت کاری پرستاران به نروژ
کشور نروژ یکی از بهترین کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که به دلیل سیاست‌های رفاهی گسترده خود شامل آموزش و بیمه درمانی رایگان مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به مهاجرت است. پرستاران از طریق مهاجرت کاری به این کشور می‌توانند بیشترین میزان رضایت شغلی را تجربه کرده و در جامعه‌ای با بالاترین استانداردهای زندگی، کار کنند. بر اساس آخرین آمار، سن امید به زندگی در کشور نروژ در حال افزایش است و در نتیجه نیاز به نیروی کار ماهر و متخصص در حوزه بهداشت و سلامت افزایش می‌یابد. متقاضیان باید ابتدا از طریق The Norwegian Registration Authority for Health Personnel (SAK) نسبت به ثبت درخواست خود و تکمیل مدارک مورد نیاز اقدام کنند. هزینه شرکت در این برنامه برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا 500 دلار بوده و فرآیند آن حداقل 6 ماه به طول می‌انجامد. همچنین ممکن است این سازمان از متقاضیان درخواست کند تا برخی از مدارک را به صورت حضوری ارائه دهند. علاوه بر آن، متقاضیان موظفند تا از آزمون زبان نروژی شرکت کرده و در دوره یکساله آنلاین شرکت کنند تا مجوز لازم برای کار در نروژ را به دست بیاورند. متوسط درآمد پرستاران در این کشور 52000 دلار در سال است.

مهاجرت کاری پرستاران به دانمارک
یکی دیگر از کشورهای توسعه‌یافته حوزه اسکاندیناوی، دانمارک است که همچون نروژ استانداردهای بالایی برای زندگی داشته و متوسط درآمد افراد در این کشور نسبتا بالاست. تمامی پرستاران خارجی متقاضی کار در دانمارک، باید از طرف سازمان The Danish Patient Safety Authority تایید شده و مجوز لازم را دریافت کنند. متقاضیان باید ابتدا تمامی مدارک و سوابق تحصیلی خود را هنگام درخواست، ثبت کنند. در صورت قبولی در این مرحله، سه سال مهلت دارند تا تمامی شرایط لازم را برای کسب مجوز کاری احراز کنند که یکی از آن‌ها، شرکت در آزمون زبان دانمارکی است. پس از قبولی در این آزمون که سالی دوبار در دانمارک برگزار می‌گردد، متقاضیان باید در مصاحبه‌ها و آزمون‌‎های استخدامی به منظور سنجش مهارت‌های شغلی شرکت کنند. پس از گذراندن تمامی دوره‌های آموزشی و کسب نمره قابل قبول در آن‌ها، مجوز کار در حرفه پرستاری به متقاضیان اعطا می‌شود. متوسط درآمد پرستاران در این کشور 54000 دلار در سال است.

مهاجرت کاری پرستاران به سوییس
پرستاران علاقه‌مند به مهاجرت به سوییس، باید ابتدا توسط سازمان The Swiss Red Cross تاییدیه لازم را دریافت کنند. درحالیکه کمبود قابل توجهی در کشور سوییس برای پرستاران وجود دارد، تمامی متقاضیان باید به یکی از زبان‌های رسمی این کشور (آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی) مسلط باشند. هزینه شرکت در ارزشیابی رسمی این سازمان 600 دلار بوده و فرآیند آن ممکن است ماه‌ها به طول انجامد. همچنین متقاضیان باید در دوره‌های 6 ماهه کارآموزی شرکت کنند که درآمدی کمتر از حقوق رسمی پرستاران در این کشور دارد. افرادی که واجد شرایط دریافت مجوز رسمی کار به عنوان پرستار در سوییس شناخته شوند، می‌توانند پس از اتمام دوران کارآموزی خود در یکی از بیمارستان‌های این کشور مشغول به کار شوند. متوسط درآمد پرستاران در این کشور 57000 دلار در سال است.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۹/۱۰
بنفش بیوتی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی