مجله مد و زیبایی بنفش بیوتی

هر آنچه در مورد مد و زیبایی نیاز دارید اینجا هست

مجله مد و زیبایی بنفش بیوتی

هر آنچه در مورد مد و زیبایی نیاز دارید اینجا هست

۰۱
دی ۰۰

چند تکنیک بهبود فن بیان و تقویت فن بیان

 

روش ها و تکنیک های افزایش و بهبود فن بیان ، به شما کمک می کنند تا بتوانید نحوه صحبت کردن خود را چندین برابر جذاب‌تر کنید. 

نکته مهمی که باید همواره به آن توجه داشته باشید این است که یادگیری آموزش های فن بیان تنها مربوط به زمان هایی نیست که شما برای یک جمع 200 نفره صحبت کنید و یا اینکه شغلی داشته باشید که به این مهارت نیاز داشته باشد. برای هم‌صحبتی با دوستان و والدین‌تان نیز باید این مهارت‌ها را بیاموزید.

هر چقدر موضوع سخنرانی شما جذاب و تاثیرگذار باشد و برای نوشتن متن آن زمان بگذارید و مطالعه کنید، تنها زمانی می‌توانید در ارائه خود موفق شوید که مهارت‌های فن بیان را به خوبی بشناسید.

به همین دلیل برای ارائه سخنرانی موفق و تاثیرگذار باید به تکنیک های بهبود فن بیان آگاه باشید. تکنیک هایی که به شما آموزش می‌دهند چگونه زبان بدن، ترس و استرس، نحوه صحبت کردن، تن و لحن صدا و دیگر موارد مهم و اساسی را کنترل کنید تا توانایی برقراری ارتباط با مخاطب را به دست آورید.

قصد ما از برقراری ارتباط با دیگران از طریق صحبت کردن این است که بتوانیم:

 • به طور دقیق موضوع را برای دیگران روشن کنیم،

 • در مخاطب تاثیر گذاشته و او را متقاعد کنیم،

 • مخاطب را به انجام کاری وادار کنیم (کاری که یا به نفع ما و یا به نفع خود مخاطب باشد)،

 • با صحبت‌های خود سرگرمی ایجاد کنیم.

  زمانی که بتوانید با استفاده از روش های افزایش فن بیان ، لحن و بیان خود را بهبود بخشید به نتایجی دست پیدا می‌کنید که بسیار برای‌تان مفید و موثر خواهند بود. می‌توانید:

 • بسیاری از پیش داوری‌های شکل گرفته در مورد خود را تغییر دهید،

 • احترام دیگران را به تفکر و عقایدتان جلب کنید،

 • نظر مخالف خود را راحت‌تر در جمع‌های مختلف بیان کنید،

 • از افکار و عقاید خود به بهترین شکل دفاع کنید،

 • گفتگو را به سمت و نتیجه مورد دلخواه پیش ببرید.

 • شمرده شمرده صحبت کنید

  در صحبت کردن و بیان عبارات، شتاب و عجله‌ای نداشته باشید. سعی کنید کلمات و جملات را بسیار شمرده شمرده و واضح بیان کنید و برای پایان دادن به صحبت های خود عجله نکنید.

  شمرده حرف زدن به این معنی نیست که بعد از هر کلمه یک مکث عمیق و طولانی داشته باشید چون این کار حوصله مخاطب را سر برده و حواسش را پرت می کند.

  یادتان باشد یکی از مهمترین راه های تقویت فن بیان همین شمرده و آرام صحبت کردن است. به گونه ای که مخاطب به خوبی منظور شما را متوجه شود.

  به صحبت های خود اعتماد کنید

  در هنگام سخنرانی به گونه‌ای با اعتماد به نفس و مطمئن صحبت کنید تا مخاطب به خوبی متوجه شود که به صحبت‌های خود باور دارید و احتمالا آن‌ها را تاکنون اجرا کرده‌اید. این اعتماد باعث می‌شود مخاطب با دقت و باور بیشتری به صحبت‌های شما گوش کرده و آن‌ها را اجرا کند. این مورد نیز یکی از روش های افزایش مهارت فن بیان در سخنرانی است.

  راهکار

  برای اینکه بتوانید به مخاطب بفهمانید که به سخنان خود باور و اعتماد کافی دارید:

 • با شور و اشتیاق و صدایی رسا صحبت کنید،

 • اتفاقاتی که برای‌تان در طول مسیر رخ داده را تعریف کنید،

 • مثال ها و داستان های قابل درک بگویید.

  اعتماد به نفس داشته باشید

 • بریده بریده حرف نزنید و سخنرانی خود را با اعتماد به نفس پیش ببرید. اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند که به سخنان خود ایمان داشته و قرص و محکم آن‌ها را بیان کنید. این راهکار از آموزش تکنیک های بهبود فن بیان ، که کمتر به آن توجه ‌می‌شود به شما کمک می‌کند یک سخنرانی پربار و عمیق داشته باشید.

      راهکار

برای افزایش اعتماد به نفس خود چندین بار در مقابل آینه و در حضور دیگران تمرین کنید تا به سخنان خود مسلط شوید.

برای اینکه بتوانید اعتماد به نفس خود را به خوبی افزایش دهید، پیشنهاد می‌کنم مقاله معرفی کتاب های اعتماد به نفس را بخوانید. این مقاله به شما کمک می‌کند با چند کتاب ارزشمند در این زمینه آشنا شوید.

حجم صدای خود را کنترل کنید

باید بتوانید به گونه‌ای صحبت کنید که فرد مقابل‌تان به راحتی و بدون زحمت بتواند صدای شما را بشنود. چه زمانی که برای یک نفر صحبت می‌کنید و چه در جمعی بزرگ. صدای شما باید واضح و رسا به گوش همه برسد.

البته نباید یکنواخت صحبت کنید. شما باید در طول صحبت‌های خود نکات مهم را با صدای اندکی بلندتر بیان کنید تا بتوانید توجه مخاطب را به خود جلب کنید.

راهکار

برای اینکه بتوانید حجم صدای خود را کنترل کنید و از فریاد زدن و آرام صحبت کردن جلوگیری کنید، تمرین پرتاب صدا را انجام دهید. به این معنی که در گوشه‌ای از اتاق بنشینید و افرادی را تصور کنید که در فاصله‌های متفاوتی نسبت به شما نشسته‌اند.

سپس سعی کنید به گونه ای صحبت کنید که صدای شما به گوش فردی که در دورترین نقطه نشسته هم برسد.

برای اینکه بتوانید از حجم صدای خود مطمئن شوید، پیشنهاد می‌کنم گوشی همراه خود را در نقاط مختلف اتاق، در حالت ضبط قرار دهید و از یک نقطه ثابت صحبت کنید. با گوش کردن صدای ضبط شده خود بهتر می‌توانید از حجم صدای‌تان مطمئن شوید.

واضح صحبت کنید

به گفته دیل کارنگی، نویسنده و سخنران آمریکایی، در کتاب آیین سخنرانی: «رایج‌ترین دلیل برای این موضوع که مردم نمی‌توانند واضح و روشن پیام خود را به دیگران برسانند این است که موضوع مورد بحث برای خودشان هم واضح و روشن نیست.»

بدین ترتیب لازم است مطمئن باشید که آیا موضوع را به خوبی متوجه شده‌اید یا نه. سپس هدف و مخاطب خود را بشناسید. با این کار به خوبی متوجه خواهید شد که باید چگونه صحبت کنید. به طور حتم نباید همانگونه که در دانشگاه و در مقابل اساتید صحبت می‌کنید، در برابر دوستان‌تان نیز صحبت کنید.

راهکار

برای بیان واضح می‌توانید:

 

 • از مقایسه دو مورد مشابه و مرتبط با موضوع مورد بحث استفاده کنید. مواردی که برای مخاطبان شما قابل درک باشند،

 • از بیان اصطلاحات تخصصی دوری کنید، بیان اصطلاحات تخصصی باعث می‌شود تا ذهن مخاطب روی آن کلمه قفل شود و از ادامه صحبت‌های شما باز بماند.

 • از حس بینایی کمک بگیرید و به صحبت‌های خود تجسم بخشید. یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید: «یک بار دیدن، بهتر از صد بار شنیدن است». می‌توانید از نمودار، تصویر و یا فیلم برای درک بهتر صحبت‌های‌تان استفاده کنید،

 • صحبت‌های خود را با بیانی متفاوت دوباره تکرار کنید. این کار موضوع را واضح‌تر می‌کند،

 • تنها به بیان یک موضوع بپردازید و از این شاخه به آن شاخه پریدن، پرهیز کنید.

  با صدای خود مهربان باشید

  با صدای خود مهربان باشید تا بتوانید فن بیان خود را بهبود بخشید. کارها و رفتارهایی وجود دارند که به تارهای صوتی ما آسیب وارد می کنند و در نتیجه صدای ما را از بین می‌برند مانند سیگار کشیدن، جیغ زدن، خوردن غذاهای تند و….

  راهکار

  برای اینکه بتوانید از صدای خود مراقبت کنید لازم است:

 • جیغ زدن و فریاد زدن را فراموش کنید،

 • سیگار و دخانیات مصرف نکنید،

 • از گریه زیاد دوری کنید،

 • خنده‌های بلند و قهقهه زدن را فراموش کنید،

 • از خوردن نوشیدنی‌های خیلی سرد و یا خیلی گرم نیز دوری کنید.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۰/۰۱
بنفش بیوتی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی